35 років тому відбулися перші більш-менш перші з часу окупації московськими більшовиками у 1920 році УНР демократичні вибори 4 березня 1990 року Верховного совєта УССР і місцевих совєтов народних депутатів 21 скликання, які завершилися аж у червні 1990 року.
В Чернігівській міській раді, завдяки Різдвяному здвигу або «Ковбасній революції», вдалося створити 11 травня 1990 року демократичну депутатську групу «Чернігів», яка разом з рухівцями очолила процес відновлення незалежності України на Чернігівщині, зокрема й ініціювала процес декомунізації топоніміки міста над Десною.
Однак відбувалося і відбувається досі це вкрай тяжко.
Судіть самі.
Вулиці Алексєєва, Верені, Самострова, Шевчука
За пропозицією «членів клубу воїнів-інтернаціоналістів, обласної Ради ветеранів війни та праці, жителів міста з проханням увіковічити пам’ять воїнів-інтернаціоналістів, загинувших у Демократичній республіці Афганістан», виконком Чернігівської міської ради народних депутатів № 107 від 16 квітня 1990 року було перейменував:
- вулицю Кооперативну у вулицю імені Володимира Шевчука, гвардії старшого лейтенанта, нагородженого орденом «Бойового Червоного Прапору», посмертно;
- вулицю Ворошилова у вулицю імені Ігоря Алєксєєва, гвардії лейтенанта, нагородженого орденом «Червоної Зірки», посмертно;
- вулицю Колективну у вулицю імені Костянтина Самострова, гвардії старшого сержанта, нагородженого орденом «Червоної Зірки», посмертно;
- провулок Вокзальний у вулицю імені Олександра Верені. гвардії єфрейтора, нагородженого медаллю «За бойові заслуги» та орденом «Червоної зірки» - посмертно.
Це рішення підписано головою виконкому міського совєта народних депутатів 20-го скликання М.І. Литвиновим і керуючим справами міськвиконкому М.Ф. Черненьким .
За пропозицією «міського клубу воїнів-інтернаціоналістів про невідповідність перейменування провулка Вокзального в ім’я загинувшого воїна Олександра Верені», виконком Чернігівської міської ради народних депутатів № 134 від 21 травня 1990 року вирішив: вулицю Транзитну перейменувати у вул. імені Олександра Верені.
Це рішення підписано заступником голови виконкому міського совєта народних депутатів 20-го скликання О.Г. Рубаном, і керучим справами міськвиконкому М.Ф. Черненьким.
Красна площа
На підставі «предложения комиссии по упорядочению наименований улиц, в связи с празднованием 1300-летия города Чернигова, вернуть старые наименования центральным улицам города, исполком городского Совета народних депутатаов решил (рішення №195 від 16 липня 1990 року) без изменения почтовой номерации:
- переименовать площадь им. Куйбишева - в Красную площадь».
Урочище «Святе»
«Розглянувши матеріали комісії по перейменуванню вулиць, площ міста та враховуючи пропозиції жителів м. Чернігова» виконком Чернігівської міської ради народних депутатів № 183 від 17 липня 1991 року вирішив: «повернути історичну назву урочищу «Пролетарський гай» найменування «Святе», яке існувало».
Вулиці Курсанта Єськова і Незалежності
«У зв’язку забудовою нового мікрорайону Масани та масиву Льотного училища, а також розглянувши пропозиції комісії по упорядкуванню найменувань вулиць» виконком Чернігівської міської ради народних депутатів № 237 від 1 серпня 1991 р. вирішив:
1. Утворену вулицю масиву льотного училища найменувати вулицею курсанта Єськова Романа Валентиновича, який загинув під час виконання свого першого польоту, відводячи падаючий літак від густонаселеного пункту.
2. Спроектовану вулицю № 1, утворену в мікрорайоні Масани найменувати вулицею Незалежності».
Вулиці Грушевського і Скоропадського (с. Олександрівка)
В архівах відсутні відомості про найменування вулиць Грушевського і Скоропадського, які розташовані в колишньому селі Олександрівка, яке увійшло до складу м. Чернігова відповідно до Постанови Верховної Ради України від 8 липня 1999 року № 872-14.
Вдалося встановити лише, що рішенням виконкому Новоселівської сільської ради № 18 від 28 лютого 1995 року затверджено 14 назв вулиць в місцях нової забудови в с. Олександрівка, зокрема, вулиці Незалежності, Українська, Сіверська.
Рішенням виконкому Новоселівської сільської ради № 40 від 31 травня 1995 року надано жителям м. Чернігова безкоштовно у приватну власність відповідно 23 і 10 земельних ділянок під будівництво індивідуальних житлових будинків в с. Олександрівка по вул. «Грушевського і Скоропатського».
Отже, через відсутність інших рішень Новоселівської сільської ради можна вважати, що назви вулиць Грушевського і Скоропадського з’явилися у не встановлений спосіб у період березня-травня 1995 року.
Сергій СОЛОМАХА,
депутат Чернігівської міської ради
І-го демократичного скликання (1990 – 1994),
секретар демократичної депутатської групи «Чернігів»
|