Початок » 2025»Травень»6 » У Чернігові міняють пам'ятник "Борцям за волю і незалежність України"
У Чернігові міняють пам'ятник "Борцям за волю і незалежність України"
10:38
Як повідомило "Суспільне/Чернігів", біля Катерининської церкви Чернігова прибрано пам'ятник "Борцям за волю і незалежність України".
За даними департаменту культури, національностей та релігії цей пам'ятник не перебував на балансі жодної установи, не мав жодного статусу та історичної цінності. Що, до речі, дивно - саме такі пам'ятники мав би оберігати закон в принципі.
"Прибирають його, бо на його місці планують встановлювати тимчасовий меморіал пам'яті про загиблих захисників і захисниць у російсько-українській війні. Надалі цей пам'ятник планують перевезти та встановити на території Національного заповідника «Гетьманська столиця» у Батурині", - пояснив заступник начальника департаменту Павло Веселов.
Історія цього пам'ятника тягнеться в часи, коли головою обласної адміністрації був Володимир Хоменко, а заступником Володимир Приходько. Саме з ініціативи останнього цього сумного козака із задертою головою - основу композиції - і взяли із Седнева, де проходив конкурс робіт, і поставили в Чернігові. Козак сумний, бо й призначався для Батурина, але туди відібрали кращого, а тут, як казав Приходько у відповідь на мою критику, "хто може - хай поставить кращого". Ось він і простояв 15 років.
ОВА не повіомляє яким буде новий пам'ятник, про конкурс на його виготовлення я також не чув.
Але, як на мій хлопський розум, композицію треба було б зробити так, щоб центром її став камінь "Борцям за волю України"(на фото), встановлений рухівцями та офіцерами зі Спілки офіцерів України ще на початку 1990-х. Навколо нього можна створити композицію. Адже саме до нього приходили і приходять покоління патріотів, саме сюди кладуть квіти і саме тут моляться за спокій загиблих захисників України. Так, він дуже скромний - просто камінь. Але хіба велич не у скромності? Та й хіба є підстави для помпезності у час російсько-української війни?!
Камінь "Борцям за волю України" був завдяки зусиллям рухівців узаконений згідно чинного законодавства, і поставлений на облік як пам'ятка. На жаль, він зазнав тричі паплюження збору комунорашистів, але щоразу був відновлений рухівцями та прикрашений калиною. Першу металеву дошку з написом - вкрадено. Другу - з білого мармуру - розбито. Біля Каменю борцям за волю України у 1992 році вперше приймали присягу на вірність Українському народові військозобов"язані чернігівці.