Два маловідомі факти щодо шаблі Івана Мазепи з Чернігівського історичного музею імені В.В.Тарновського, який купував та збирав українське в ХІХ ст. в Російській імперії і подарував свою колекцію Чернігівському губернському земству для музею свого імені без права визнання її з Чернігова.
Саме цю шаблю продемонстрував світу після перемоги 21 грудня 2024 року у матчі-реванші проти Т.Ф'юрі на рингу боксер Олександр Усик в Саудівській Аравії, мати якого родом з села Риботина на Коропщині Чернігівської області.
Натомість в той же час наш землячок з-під Новгород-Сіверського, до речі, як й Другий Президент України Л.Кучма, імперець і чорносотенець професор рускава права, ректор Варшавського університету, русифікатор Польщі, керівник московського архіву Міністерства юстиції Д.Самоквасов розкопав більше сотні курганів в Україні по завданню московитів, зокрема й курган Чорна могила в Чернігові, та все цінне вивіз і подарував московському імперському музею.
Про таке Тарас Шевченко з роспачем писав в "Розрита могила":
"І могили мої милі
Москаль розриває...
Нехай риє, розкопує,
Не своє шукає,
А тим часом перевертні
Нехай підростають
Та поможуть москалеві
Господарювати,
Та з матері полатану
Сорочку знімати.
Помагайте, недолюдки,
Матір катувати".
Тому маємо в Чернігові рішенням міської ради у зв'язку з деколонізацію вулицю Василя Тарновського замість вулиці Пушкіна лише у 2023 році. Натомість перейменування вулиці і провулку Стаханова розпорядженням міського голови у зв'язку з декомунізацією на вулицю і провулок імені Д.Самоквасова на Шерстянці ще у 2015 році.
Це м'яко кажучи, можливо лише в країні неляканих долб...ов.
Сергій Соломаха
На світлині в.о. директора Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського Максим Блакитний