Початок » 2017»Липень»19 » В Чернігові згадали про Декларацію, що стала фундаментом незалежності
В Чернігові згадали про Декларацію, що стала фундаментом незалежності
07:08
17 липня 2017 року в обласній державній адміністрації представники органів влади, політичних партій, громадських організацій, науковці зібралися за "круглим столом"на тему: "Декларація про державний суверенітет України: сучасний вимір"щоб обговорити історичне значення прийняття Декларації та її вплив на подальший хід боротьби за незалежність України.
— Наразі ми маємо можливість поговорити про історію, політику, громадянську позицію з тими, хто був не просто свідком, а й активним учасником подій кінця 80-х — початку 90-х років, з тими людьми, які виборювали у ті роки незалежну Українську державу, — зауважила заступник голови – керівник апарату ОДА Наталія Романова.
Також заступник голови зазначила, що через 27 років після проголошення Декларації Україна підійшла до виконання всіх частин її пунктів. Тільки тепер, через зміни до Конституції та процеси децентралізації, ініційовані Президентом України, держава стала на шлях реальної передачі прав місцевим громадам. До слова, Чернігівщина — серед лідерів по створенню та розвитку об’єднаних територіальних громад. Деякі з них можуть бути прикладом щодо впровадження реформи.
Про передумови, суспільно-політичну ситуацію в Україні та області у 1989-90-х роках розказав свідок тих подій, заступник голови обласної організації Народного Руху України Валерій Сарана. Він акцентував, що Декларація про державний суверенітет України була документом, який об’єднав патріотичні сили того часу задля одержання державою незалежності. За словами Валерія Сарани, в області, як і по всій Україні, на кінець 80-х — початок 90-х років було досить небагато політичних сил, які прагли створення самостійної держави. Найпотужнішим був Народний Рух України. До речі, на Чернігівщині, починаючи з 1989 року, діяв обласний осередок, це була шоста подібна організація в Україні.
Представник Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області Сергій Бутко наголосив, що Декларація 90-го року — фактично програма побудови незалежної держави. Крім того, вона дала поштовх і напрямок процесу утворення національних держав на теренах СРСР.
Отже, Декларація утверджувала сучасну назву держави – Україна. Гарантувалися територіальне верховенство права та недоторканість кордонів, економічна самостійність і захист всіх форм власності, національно-культурне відродження українського народу.
Згадали учасники круглого столу і видатних особистостей, земляків Чернігівщини, які зробили значний внесок у встановлення державності України. Це і уродженка Корюківки Тетяна Яхеєва та ічнянець Сергій Семенець — співавтори тексту Декларації про державний суверенітет України, і Левко Лук’яненко, уродженець Городнянського району — автор Акту про незалежність України.
Під час круглого столу також долучилися до обговорення заступник голови обласної організації Народного Руху України, почесний голова обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка Василь Чепурний; громадський діяч, депутат першого демократичного скликання Чернігівської міської ради (1990-1994 рр.) Сергій Соломаха; один із засновників Чернігівського осередку Української екологічної асоціації «Зелений світ», завідувач поліклінічним відділенням — лікар-гематолог обласного Центру радіаційного захисту та оздоровлення населення Іван Осадців та голова громадської організації «Єдина родина Чернігівщини» Микола Шанський.